Polsko-niemiecka szkoła letnia dla młodych dziennikarzy mediów regionalnych i lokalnych z Ukrainy

Od 21 września do 1 października 2017 roku 20 młodych dziennikarzy mediów regionalnych i lokalnych z Ukrainy weźmie udział w drugiej edycji polsko-niemieckiej szkoły letniej, jaka odbywać się będzie w Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim we Lwowie oraz w Uniwersytecie Rzeszowskim.

Podobnie jak w roku ubiegłym głównym celem tego projektu będzie zapoznanie dziennikarzy z Ukrainy z metodami pracy oraz warunkami funkcjonowania mediów regionalnych i lokalnych w Polsce i Niemczech. W programie zajęć znajdą się wykłady i warsztaty prowadzone przez specjalistów z uniwersytetów polskich i niemieckich. Przewidziano też wizyty studyjne w redakcjach mediów. Przy tej okazji zostaną podniesione zawodowe kompetencje dziennikarzy, spodziewane jest też nawiązanie przez nich międzynarodowych kontaktów. Osoby zainteresowane będą mogły odbyć staże dziennikarskie w rzeszowskich redakcjach. Dodatkowym celem tego projektu jest wsparcie dla kształtowania demokratycznego systemu medialnego na Ukrainie oraz poszerzenie współpracy uczelni polskich, niemieckich i ukraińskich.

Przygotowanie szkoły letniej było możliwe dzięki pomocy finansowej, jakiej udzieliło Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec oraz Województwo Podkarpackie, Miasto Rzeszów i Uniwersytet Rzeszowski. Bezpośrednimi organizatorami są: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Instytut Nauk o Polityce Uniwersytetu Rzeszowskiego, Towarzystwo Studiów Dziennikarskich w Rzeszowie oraz Szkoła Dziennikarstwa Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie, która zajmie się też doborem uczestników.

Na bezpośredni wgląd w pracę polskich dziennikarzy pozwolą uczestnikom wizyty w redakcjach dziennika „Nowiny”, Polskiego Radia Rzeszów oraz Telewizji Polskiej w Rzeszowie.

Fotografie z ubiegłorocznej szkoły dostępne są pod adresem

https://goo.gl/photos/xgN7H5tEed4bGjnY6

Komunikat

Program

Oczekiwania